Geneetika alused

23 veebruar 2020

Ülevaade geneetika alustest ( pärilikkusaine, geen, kromosoom, genotüüp, fenotüüp ja selle mõjutajad). Aretuse strateegiad (inbreeding, ja outcrossing; nende olemus, eelised ja riskid). Omaduste päranduvus (mono- ja polügeenne päranduvus; autosoomne, suguliiteline ja x-liiteline päranduvus; retsessiivne ja dominantne päranduvus). Pärilikud haigused ja vead. Aretusprogrammid pärilike vigade vältimiseks ja kaotamiseks. Geenitestid.

Ülle Kell

foto Marje Kärner

KOOLITAJA

Ülle Kell

 

Väiksena tahtis Ülle minna elama maale vanaema juurde, sest seal oli palju loomi, kuid salamisi unistas ka merebioloogi ametist kaugel lõunas. Tollane riigikord aga sellisel kujul seda ametit kahjuks ei soosinud.

Loomaarstiteaduskonda kutsus Üllet tema endine pinginaaber, kes oli juba aasta seda erilala õppinud. Kuna kindlat töökohta ja ametisoovi tol hetkel silmapiiril polnud, saigi EPA-sse astutud.

Pärast ülikooli lõppu töötas Ülle Järvamaal suurloomadega, väikeloomade raviga tegeles vähe. Järgmine töökoht oli laboris, seal kohtus ta Tiina Toometiga ning aasta pärast, 1993 talvel, asus tööle Kliinikusse.

Oma esimese koera sai Ülle kaheksandas klassis, pärast väga pikka nuiamist, selleks oli punane pikakarvaline collie. Collie selle pärast, et Ülle oli lummatud ”Lassie tuleb ikka koju” raamatus kirjeldatud koerast. Eriti meeldis talle see, et Lassie oli nii sõnakuulekas, välimus polnud tol hetkel eriti oluline.

Kui Ülle ülikooli lõpetas oli taas collie võtmise kihk nii suur, et vanaemalt saadud vaiba raha eest ostis noor tohter omale seltsiliseks uue koera, sedakorda blue-merle Dafi. Collie’dele on Ülle truuks jäänud siiani, praegu on tal kodus Roosi.

Huvi silmahaiguste vastu tärkas Ülles, kui oma koeral diagnoositi Soomes CEA (collie silmaanomaalia). Koolis seda paraku ei õpetatud ja ega Eestis tol ajal ei olnudki kelleltki selle haiguse kohta küsida.

Ülle on õppinud süvendatult silmahaigusi Rootsis ja Soomes. Ta osaleb regulaarselt Põhjamaade Veterinaaroftalmoloogide Konverentsidel. Täiendanud on end veterinaarkongressidel Inglismaal, Itaalias ja Tais.

Tekst: Tiina Toometi Loomakliinik

Toimumisaeg

23 veebruar 2020

kellaaeg täpsustamisel

Maksumus

30 €

Kasvatajakoolitusel mitteosalejatele loengu hind 30 €

Sisaldab materjale ja kohvipausi.

Kohtade arv on piiratud, palume osalemissoovist teada anda aadressil info@lhkkk.eu

Asukoht

Võidu 16, Tallinn (Männiku Jalgpallikeskus)